ÉLET-érzéseink – A sebezhetőségről
Sebezhető, törékeny világban élünk. Most különösen. Hogyan élhetjük meg a sebezhetőségünket ebben a sebezhető világban? – kérdezhetnénk. Zsigeri válaszunk valószínűleg az, hogy sehogy. Jelen világunk sokkal inkább arra bátorít, hogy „légy erős”, „szedd össze magad”, „ne mutasd az érzéseidet”, „ne bízz senkiben”.
Tökéletesen álcázott világban élünk. Ahol azt éljük meg, hogy vannak győztesek és vesztesek. De vajon szétválasztható a világ győztesekre és vesztesekre? Nem hiszem. Olyan kihívások és élethelyzetek vannak, ahol időnként győztesek vagyunk, időnként vesztesek – de mindannyian megéljük életünkben az elbizonytalanodást, vállalunk kockázatokat, és felkerülünk időnként az érzelmi hullámvasútra.
A kérdés az, hogy elég bátrak vagyunk-e ahhoz, hogy fel merjük vállalni mindezt, és valós módon meg tudunk-e mutatkozni a világ előtt. A hitelesség kulcsa ebben rejlik.
Sokszor próbáljuk óvni, védeni magunkat, bebújni a „csigaházunkba”, mert félünk attól, hogy fájdalmat élünk meg. Pedig a fájdalmat nem lehet megúszni akkor, amikor egy változás zajlik az életünkben. Ha a félelmeink miatt mindig távol maradunk attól, ami kockázatos, ahol fennáll a sérülés veszélye, azzal elveszíthetjük a jobb jövő ígéretét, megfoszthatjuk magunkat az élet ajándékaitól.
Ha azonban bátran felvállaljuk önmagunkat egy helyzetben, akkor a helyére kerülhetnek a dolgok, és nem ragtapaszokkal takargatjuk el a sérüléseinket. Miközben sokan ezt teszik. A külvilág felé azt mutatják: ”minden rendben”. Mert nem elég bátrak megélni a sebezhetőségüket.
Tévhitek a sebezhetőségről, és feloldásuk
- tévhit: A sebezhetőség a szégyen és a gyengeség jele.
Épp ellenkezőleg! A sebezhetőség felvállalása bátorrá és edzettebbé tesz! Ilyenkor a döntés a mi kezünkben van!
- tévhit: A sebezhetőség megtapasztalása választás kérdése.
A megtapasztalás nem választható! Ami választható, az a sérülésekre, az érzelmi kudarcokra és a csalódásokra való reagálásunk.
- tévhit: A sebezhetőség csak a bizalom légkörében vállalható fel.
A bizalom légkörét éppen a sebezhetőségünk felvállalása hozza létre!
- tévhit: Kellenek az álarcok, amik megvédenek bennünket.
Az álarcok nem csak, hogy nem tesznek boldoggá, de kifejezetten veszélyesek, és romboló hatásúak, hisz nem engedik, hogy hozzáférjünk negatív érzéseinkhez. De ugyanígy megfosztanak a pozitív érzésektől is – kirekesztik a szeretetet, a kapcsolódást. Az álarc mögött mindig gyengeség van.
- tévhit: A sebezhetőség felvállalása elutasítást és kritikát von maga után.
A sebezhetőség felvállalása éppen hogy felemel, hitelességet kölcsönöz nekünk, és segít másoknak a valódi énünkhöz való kapcsolódásban.
Hogyan kerülhetsz barátságba a sebezhetőségeddel?
- Mondj igent a sebezhetőségre!
- Fogadd el, hogy a sebezhetőség egyrészt érzelmi kockázat, másrészt az öröm, a valahova tartozás és a szeretet forrása!
- Tudatosítsd, hogy a sebezhetőségben van kockázat és kiszolgáltatottság – így dönthetsz, hogy mikor vállalod fel!
- Vedd le a páncélod és az álarcod, hogy láthatóvá váljon a valódi éned!
- Hagyd, hogy mások lássanak!
- Légy bátor!
Mire tanít a sebezhetőséged?
Hogy merj! Merj szabadabban élni a lehetőségeiddel, merj kockáztatni, ami által valódi, értékes fejlődésen mész keresztül. Merd elhinni, hogy olyan valamit teszel hozzá a világhoz, ami egyedi, ami értékes, ami általad jön létre.
És ne feledd: „Ahol megsérthetnek, ott gyenge vagy. Jó kulcs az önismerethez. Ott kell erősödnöd, ahol valami sérelem ért. Ahol nem bántódsz meg, ott már edzett vagy. Az érzéseid visszajelzik, hol kell fejlődnöd még. Hol hiányzik az önismereted, az önbizalmad, és az erőd. Mert ez a három összefügg.” (Müller Péter)
Szerző: Dr. Lakner Szilvia vezető tréner-tanácsadó, coach