Tudatos, fejlesztő szemléletű felsővezető – hogy működjön a „coaching-kémia”
Milyen is az, amikor coachként tudatos, fejlesztő szemléletű vezetővel találkozom, aki felsővezetőként egy coaching folyamatot rendel a munkatársának?
Felemelő, a tudatosság erejével ható, helyzetbe hozó, ugyanakkor kemény és kihívást jelentő.
Egy országosan kiemelkedő piaci pozícióban lévő, pénzügyi szektorban jelen lévő, magas szintű teljesítményelvárások mentén működő nagyvállalat egyik felsővezetőjével való beszélgetés során fogalmazódtak meg bennem az alábbi gondolatok, aki coachot keresett néhány frissen kinevezett vezetőjének.
Felemelő, mert éreztem a vezető igényességét, hisz ajándéknak szánta a coaching folyamatot a vezetőjének, akire hosszú távon kíván építeni a szervezetben. És olyan fejlesztőt akart választani, aki a legjobban illeszkedik a kollégája személyiségéhez. Felemelő, mert nem kellett bizonyítani a coaching erejét, működési hatékonyságát, a fejlesztés hatékonyságát.
A tudatosság erejével ható, mert a felsővezető pontosan megfogalmazta az elvárásait, nagyon részletesen bemutatva a vezető erősségeit, fejlődési területeit, felvázolva azokat a működési nehézségeket, amelyekkel egy másik szervezeti kultúrában szocializálódott vezető küzd egy új szerepben, új vállalati közegben. Ezáltal irányt mutató is.
Helyzetbe hozó, hisz olyan helyzeteket teremtett a felsővezető, ahol fontos volt tisztázni, hogy egy coaching folyamatban mi a megrendelő felelőssége, és mi az a felelősség, amivel fel kell ruháznia a coachot. Hol vannak azok a határok, ahol a vezető még beleszólhat a dolgokba, és mikortól kell hagyni, hogy a coach a saját szakmai felelősségét és kompetenciáit üzembe helyezhesse.
Kemény, mert mint megrendelő, egy fegyelmezett tárgyalási helyzetet teremtett, ahol éreztem coachként, hogy bizony „tesztelve” vagyok, keresztkérdések (megjegyzem, nagyon jó keresztkérdések!) kereszttüzében kellett helytállnom.
Kihívást jelentő, mivel a beszélgetés végére megrendelőként azt kérte tőlem, hogy a folyamat végén csak egy “feladatlistát” adjak a kezébe, ami azt tartalmazza, hogy neki mit kell tennie azért, hogy a coaching folyamat után a vezető munkáját úgy tudja majd támogatni, hogy a fejlesztési folyamatnak hosszú távon legyen hatása. Nem kér közvetlen visszacsatolást, mert bízik benne, hogy a fejlődés látható lesz.
Rendkívül jó érzésekkel távoztam a megbeszélésről. És izgatottan vártam, hogy melyik vezetőjének választott ki. A folyamatot elkezdve, megismerve az ügyfelet, akinek a felsővezető kiválasztott, a bizalom, a rezonancia pillanatok alatt létrejött. Hát ilyen egy TUDATOS megrendelő!