Struktúraéhség: Az idő strukturálásának szükséglete
Hogyan gondoskodjunk szükségleteinkről beszűkülő világunkban? – 3. rész
„Az élet egyik legnagyobb problémája az idő strukturálása.” – vallotta E. Berne.
Sok olyan társadalmi és munkahelyi helyzetben vagyunk nap, mint nap, ahol szabályozzák számunkra az idő eltöltésének kereteit (pl. munkaidő, projektfeladatok, tervezés, rendszerek stb), a lekötött és szabadon hasznosítható idő mennyiségét. Erre azért van szükségünk, mert alapvető kereteket, tájékozódási pontokat ad számunkra, és erősen összefügg a biztonság iránti szükségletünkkel.
A keretek alapvetően mindig biztonságot adnak, és ha nincs strukturálva az időnk, akkor sokszor elveszettnek érezzük magunkat, üresség érzés alakul ki bennünk, nem látjuk a kapaszkodókat, és sok energiát emészt fel a megfelelő stabilitás megteremtése.
Jelen pandémiás helyzetünkben, ahol a jól megszokott strukturált időnk szétesett, átalakult, összefolyt a munka és a magánélet idősíkja, feltehetjük a kérdést:
Hova lettek az időnk keretei, és hogyan tudjuk létrehozni az új kereteket?
A struktúraéhség az idő érzelmileg kielégítő eltöltésére késztet.
Szükségünk van az idő strukturálására és megfelelő kitöltésére. Hasonlóan szükségünk van orientációra és megfelelő körülményekre. Ez segít abban, hogy másokkal tervszerűen és strukturáltan töltsük az időt, segít abban, hogy elkerüljük a monotonitást és az unalmat. Létrehozza annak az élményét, hogy hasznosan és értékesen telik az idő, hogy haladunk, tartunk valahova.
Az idő strukturálásnak megjelenése a hétköznapokban:
Az idő fontosságát sok esetben akkor érzékeljük, ha valamilyen okból hiány keletkezik: „nincs időm semmire”, „rohan az idő”, „hogy elszaladt az idő”. Ennek a hiánynak a megélésére különösen érdemes odafigyelnünk, hisz az idő életünk legmeghatározóbb dimenziója.
Ha nem tudjuk tartalmasan, érzelmileg kielégítő módon eltölteni az időnket, az hosszú távon mentális, pszichés problémák forrása lehet.
A hiány keletkezhet abból, hogy folyamatosan megéljük azt, hogy nem elég az időnk semmire – ekkor kényszerítő erejűnek, feszültségkeltőnek éljük meg ezt a hiányt.
Keletkezhet a hiány abból, hogy gondot okoz az idő értékes, hasznos tartalommal való feltöltése – ekkor sok esetben pótcselekszünk, vagy ide tartozik az is, ha valaki kitágítja az alvás idejét; addig sem kell azzal foglalkozni, hogy hogyan tölti meg tartalommal az időt.
Az idő ÉLET-ERŐFORRÁS vagy ÉLETERŐ-FORRÁS.
Lehet életünk örömforrása, felszabadító hatású és távlatokat nyitó, de lehet betegségek forrása, ha céltalanul bolyongunk, és nem tudjuk megfelelő tartalommal feltölteni.
Az idő strukturálásával kapcsolatban tedd fel magadnak az alábbi kérdéseket: