A figyelem spirális hatása
Érezted már, hogy pont azok az emberek nem figyelnek rád minőségi figyelemmel, akik számodra igazán fontosak?
Megélted már azt, hogy vannak emberek, akik nem tudnak hozzád eredményesen kapcsolódni? Akik mindent támadásnak vesznek és mindent félreértenek?
Biztosan feltetted már azt a kérdést, hogy mi ennek az oka!
A figyelem egyszerű művészete nem is olyan egyszerű, és van egy spirális hatása.
Az értő hallgatás kitartó figyelme fárasztó tud lenni, és önzetlen figyelmet kíván. Odaadást. Nem értelmezést, nem tanácsadást – hanem odaadást: amikor az itt és most-ban alárendelem magam a másik fél figyelem iránti igényének.
Ha érdeklődően, a másik fél valódi érzéseire, gondolataira minőségi módon figyelek, akkor az a másik felet inspirálja arra, hogy a valós gondolatairól, érzéseiről beszéljen, merje ezt vállalni, és így érzi a kapcsolódás erejét. Még akkor is, ha nem értünk egyet egy adott dologban. Ilyenkor a figyelem pozitív spirális hatása működik.
Ha azonban a figyelem nem a másikon van, akkor az önzés és az érzéketlenség dolgozik, nem tud elindulni az empátia, így egyre nagyobb feszültség keletkezik a kapcsolatban, és ezt mindketten csalódásként élik meg. Az önzés és az érzéketlenség mögött van egy erős elem: saját közlésvágyunk előtérbe tolása. Ilyenkor arra reagálunk, amit a másik mond, és nem arra, hogy milyen érzelmi állapotban van, és mit is szeretne kifejezni a szavaival. Érzelmi reaktivitásunk következtében gondolkodás nélkül válaszolunk, osztjuk az észt, és kirekesztjük a beszélgetésből a valódi érdeklődést és a valódi megértést. És ha nincs érdeklődés és igény a megértésre, akkor a másik fél egyre kevésbé akar bármit is mondani, hisz a figyelmetlenség fájdalmas.
És máris adott a negatív spirál, melynek hátterében egy mélyebb ok is fellelhető. Ha érzékeled, hogy a másik fél üzeneteire azonnal védekező üzemmódba kapcsolsz, akkor érdemes figyelmet szentelni arra, hogy melyek azok az érzelmi okok, amelyek szorongást keltenek benned, amelyek visszazárnak a csigaházadba, és amelyek olyan fájdalmas csendet hoznak létre, amely pusztító a másik fél részére, még akkor is, ha te ebben a csendben biztonságban érzed magad. Leginkább „ál-biztonságban.” Figyelj a figyelem negatív spiráljára, és próbáld „fülön csípni”.
Ha a figyelem pozitív spiráljába próbálsz kerülni, akkor ez ajándék lesz a másik embernek – fontosnak és értékesnek fogja érezni magát. A minőségi figyelem alapja az empátia – ami beleélés és erőfeszítés együttes erejével jön létre.
És ez egy olyan helyzetben, mint 2020 tavasza, ahol alapvetően el vagyunk vágva az emberi kapcsolatainktól, magas szintű a veszélyérzetünk és a bizalmatlanságunk, erősek a félelmeink, különösen fontos.
Fontos, mert erős hiányérzetünk van az ölelésből, a fizikai érintésből, ami önmagában is természetellenes és erős szorongási faktor. Nagyon sokféle bizonytalansági faktor van most jelen az életünkben. Nem igazán látjuk a jövőt. Csak azt érezzük, hogy már semmi nem lesz ugyanolyan, mint ezelőtt.
Kiemelten fontossá vált a figyelem iránti vágyunk – akár erősebb kifejezéssel sóvárgásként is hívhatnám. Emiatt a figyelem lehet az a kapcsolati híd, amely segít bennünket abban, hogy ne érezzük magányosnak magunkat egy kollektív magányban, és megéljük a megértettség megnyugtató élményét.
Katartikus élmény megtapasztalni a figyelem erejét. Engedd, hogy veled is megtörténjen.